Koruyucu Doğum Kontrol İğneleri

Koruyucu doğum kontrol iğneleri, yumurtlamayı devre dışı bırakan sentetik hormon içeren etkili bir yöntemdir.

Etkili bir korunma yöntemi olan gebelik önleyici aylık iğneler, koldan ya da kalçadan enjekte edilir. Çeşidine göre gebelikten 1 ay veya 3 ay koruma sağlar.

Koruyucu İğneler Ne Zaman Uygulanır ?

Tüm aylık iğne çeşitleri hekim kontrolleri sonucunda herhangi bir sakınca yoksa adetin ilk 5. gününde uygulanır. Kürtaj ya da düşük gibi problemler olduysa adetin ilk 7 günü içerisinde enjekte edilebilir.

Koruyucu İğneler Gebeliği Nasıl Önler ?

Kadınların yumurtlamasını baskılayarak devre dışı bırakır. Ayrıca 1 aylık iğneler yumurtlamayı baskılamasının yanında adetlerin düzenli görülmesine yardımcı olur.

Gebelik Önleyici İğneler Ne Kadar Etkilidir ?

Doğru ve zamanında vurulduğu zaman %99 oranında koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Doğum Kontrol İğnelerinin Yan Etkileri

– 3 aylık koruyucu iğneler adet kanamalarında belirgin olarak düzensizliklere neden olabilir. Bazı kadınların %50’sinde ilk enjeksiyondan sonra adet kanamalarında tamamen kesilme gözlenebilir. 3. veya 4. enjeksiyondan sonra kadınların %75’inde adet görmeme problemi olabilir. Ancak bu durum kalıcı bir sorun değildir. İğneleri bıraktıktan belli bir süre sonra adet kanamalarınız düzene girmektedir.

– Adet kesilmesi olmayan kadınlarda ara kanama adı verilen lekelenmeler görülebilir. Geçici olan bu şikayetler çok rahatsız olmanız durumunda doktorun vereceği ek östrojen takviyesi ile ara kanamalardan kurtulabilirsiniz.

– 1 aylık iğneler 3 aylık iğnelerin aksine adet kanamalarını düzene sokar. Ortalama 28 günlük aralıklar ile adet kanaması görürsünüz. Ancak doğum kontrol hapları gibi ilk aylarda ara kanamalar görülebilir.

– İştah artışına bağlı olarak 3 aylık iğnelerde yıllık 2 kg, 1 aylık iğnelerde ise 1 kg kilo artışı gözlenebilir.

– Koruyucu iğnelerin psikolojik olarak herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. 3 aylık uygulanan koruyucu iğne kullanımından 20 kadından 1’inde cinsel istekte azalma olabilmektedir.

– Koruyucu iğneleri bıraktıktan sonra hamile kalmanız için ortalama 6 ay beklemeniz gerekir.

Doğum Kontrol İğnelerinin Faydaları

– Yumurtlamayı baskılıyarak devre dışı bıraktıkları için, sancılı adet görme, yumurtlama ağrısı ve adet gerginliği gibi yakınmaları tedavi eder.

– Demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık (anemi) riskini belirgin bir şekilde azaltır.

– Yumurtalık kanseri riskini azaltır.

– İğneler aylık ya da üç aylık oldukları için sürekli hatırlatma için çaba harcamanıza gerek yoktur.

– Gebeliği önleme etkisi oldukça yüksektir.

Leave a Reply