Kadın Olmanın Çok Sıkıntılı Olduğu Ülkeler

Bazı ülkeler vardır ki; o ülkelerde kadın olmak çok zordur. O ülkelerde kadın olarak doğmak istemezsiniz. Alttaki ülkelerde ise kadınların yaşamlarının ne kadar zor olduğunun ve toplumsal hayattan ne kadar soyutlandıklarının kanıtı niteliğinde 22 ülkeden oluşmaktadır

Mısır

Mısır’daki kadınların %99.3’ü, cinsel tacize maruz kalıyor. Ve %91’i de kadın sünnetine maruz kalmaktadır. Politikada da kendilerine neredeyse hiç yer bulamamaktadırlar. Fotoğrafta gördüğünüz kadın, cinsel tacize hayır mitinginde yer alan bir Mısırlı kadın.

Irak

Irak parlementosunda hiç kadın milletvekili yer almamaktadır. Ayrıca Iraklı bir kadın, pasaport almak isterse erkek bir yakınının izin verdiğine dair belge götürmesi gerekmektedir. Fotoğraf ise 2013 yılındaki seçimlerde oy kullanan Iraklı bir kadına ait.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanması yasalar ile yasaklanmıştır. Bu ülkede tecavüz ve cinsel saldırı ‘zina’ sayılabilir. Fotoğraf ise Hicri yılbaşı tatilinde görüntülenen iki kadına ait.

Suriye

Suriye’de kadınlar için yasal evlenme yaşı 17 fakat ülkemizde bulunan Suriyeli mülteci kampında 12 yaşında bir kızın evlendirilmeye çalışıldığı rapor edildi. Bu fotoğraf mülteci kampında yer alan Suriyeli kadın ve çocuğuna ait.

Yemen

Yemen’de kızların sadece %53’ü ilkokula gönderilmektedir. Kadınların binde 2’si, doğum sırasında hayatını kaybetmektedir. Fotoğraftaki kadın Yemen’deki bir aş evinde yetersiz beslenen çocuğuyla fotoğraflanmış.

Sudan

Sudan’da kızlar için yasal evlenme yaşı 10’dur. Ortalama olarak her 30 kadından 1’i hamilelik sırasında hayatını kaybetmektedir. Sudan’da ise kadınların binde 7.3’ü doğum sırasında hayatını kaybetmektedir. Bu fotoğraf; Sudan’da derme çatma hastanede tedavi görmeye çalışan Sudanlı bir kadına ait.

Filistin

Filistin’de kadınların okuma yazma oranı %92.6’yken, sadece %17’si istihadam edilmektedir. Kadınlar için evlenme yaşı, Batı Şeria’da 15, Gazze Şeridi’nde de 17’dir. Fotoğraf ise; bir İsrail sınır polisinin, Filistinli bir kadının çantasını kontrol ederken çekilmiştir.

Somali

İç savaştan aşırı zarar gören Somali’de, 2012 yılında dünyanın doğum sırasında en yüksek kadın ölüm oranı yaşanmıştır. Bu oran %1.2’dir. Ayrıca hazırlanan bir rapora göre, Somali’deki kamplarda 1200 kadın tecavüze uğramıştır. Fotoğraf ise çadır polikilinikte oğluna refakat eden bir annenin görüntüsüdür.

Bahreyn

Bahreyn’de kadınların %33’ü aile içi şiddete maruz kalmaktadır. Bir kadının tanıklığı, yarım adamın tanıklığına eşittir. Bu da demek oluyor ki, 2 kadın, 1 erkeğin tanıklığına eşittir. Fotoğraftaki kadın ise hükümete karşı yapılan protestolar esnasında öldürülen bir vatandaşın cenazesinde çekilmiştir. Arkasındaki ‘kadına şiddete son’ yazısıyla birlikte fotoğraf çektiren bu kadının ise polisler tarafından tutuklandığı iddia edilmektedir.

Mauritius

Mauritius’da kadınların sadece %9’u doğum kontrolünden haberdardır. 1 aylık bebekken %69’u kadın sünnetine maruz kalmaktadır. Fotoğraftaki kadın ise yemek dağıtım merkezinin önünde çay içerken, 1 çuval pirinç ile 1 şişe yağ beklemektedir.

Kuveyt

Kuveyt’te cinsel şiddeti yasaklayan bir yasa bulunmamaktadır. Ve evlilik içi tecavüz suç sayılmamaktadır. Kadınlar için evlenme yaşı 15’ken, erkekler için bu yaş 17’dir. Fotoğraftaki kadın ise, Kuveyt’in ilk kadın bakanı olan (sağlık bakanı) Massouma al-Mubarak’e aittir.

Leave a Reply