Genç Yaşta Bebek Sahibi Olmak

Bebek sahibi olma yaşı günümüzde her ne kadar geç yaşlarda olsa bile birçok ebeveyn erken yaşta bebek sahibi olmayı seçiyor veya zorunda kalıyor.

Genç yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı durumların olduğunu bilmesi gerekir.

Ebeveyn olmaya karar veren çiftlerin ilk olarak vermiş oldukları karar sonucunda hayatlarının geri kalanında etkili olacağının farkına varmaları gerekir. Çünkü annelik veya babalık yarı zamanlı bir iş değildir. Önemli bir sorumluluk gerektiren kimlik olan babalık veya annelik kimliği kişinin kimlikleri (çalışan kimliği, eş kimliği) arasına eklenecektir. Bu yüzden böyle bir sorumluluğu alabilmek için kişinin bazı şartları sağlamış olması ilerde daha sağlıklı ebeveyn olmasına katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı bir ebeveyn olabilmek için şartlar

  • Anne veya baba olmak isteyen bireylerin öncelikli olarak kendilerini çok iyi tanıyor olmaları gerekir. Hayattan ne beklediği ve ne istediğini bilen bireyler sınırlarının da farkında olurlar. Kişilerin bu farkındalıkları sorumluluk sahibi olmalarına sebep olur. Sorumluluk bilinci etkili ve sağlıklı ebeveyn olmanın altın kurallarından biridir.
  • Ergenlik döneminin tamamen bitmiş olması gerekir (tahmini 20 yaşından sonrası dönemdir).Kişinin ergenlik döneminde yaşamış olduğu hormonal değişikliklerden ve psikolojik çalkantılardan kurtulmuş olması sağlıklı bir ebeveyn olması için önemli bir ayrıntıdır.
  • Eş olabilme kimliğinin tam manasıyla oturmuş olması gerekir. Birbirini anlayan ve karşılıklı saygı duyan bir çift olmak başlı başına zor bir iştir. Özellikle genç yaşlarda tolerans ve anlayış daha düşük olduğu zaman eş olabilmek daha zor bir hal alır. Bu nedenle kişilerin evlilikten ve birbirlerinden beklentilerini tam olarak tamamlamadan yeni bir sorumluluğun altına girmeleri onları çıkmaza götürecektir.
  • Çevresinden ve ailesinden destek alabilecek olması gerekir. Kişinin kendi anne – babasından veya çevresinde bulunan diğer büyüklerden ne kadar çok yardım ve destek alabilirse, üstüne düşen yük o kadar hafifler. Böylece kişi üstüne almış olduğu yükü daha sağlıklı ve etkili bir şekilde yerine getirmiş olur.

Genç yaşta anne ve baba olmanın zorlukları olsa bile güzel yanlarıda yok değildir. Genç olmak enerjik ve dinamik olmayı, enerjik olmakta bebeğe karşı daha fazla ilgi ve bakımı getirecektir.

Yazımızın sonuna yaklaştık ve şunu asla aklınızdan çıkarmayın. Anne ve baba olmak kimya problemi değildir ve ideal bir şartı yoktur. Bu yüzden ideal olabilmek için öğrenmeye ve gelişime açık olun.

Leave a Reply