Bu Ağaç Kesildiği Zaman Kanıyor! Üstelik Kanı Birçok Derde Deva

İyileştirici özelliğiyle bilinen bu ağaç Güney Afrika’da yetişiyor. Bilimsel adı ise “Pterocarpus Angolensis” ve Afrika bölgesine özel bir ağaç türü. Ülkemizde “Ejder-Dragon Ağacı” olarak da biliniyor. Baktığınızda diğer sıradan ağaçlar gibi görünüyor. Fakat kesildiği zaman ortaya çıkan görüntü alışılmadık türden.

Bu ağacı kestiğiniz zaman diğer bitkilerdeki gibi bir bitki özü ortaya çıkıyor. Bu ağacın bitki özü kırmızı kan gibi görünüyor. Adeta bir korku filmi karesi gibi! Korkunç görünüyor olabilir. Fakat bu ağacın özünün birçok yararı olduğu düşünülüyor.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda, kırmızı rengi veren özsu içinde, insan ve hayvanların kanında bulunan hem’in (hemoglobulin içindeki demir) bulunduğu gösterilmiştir.

Cilt Problemlerine İyi Geldiği Söyleniyor

Bu ağacın özünün iyileştirici ve tedavi edici gücü Amazon yağmur ormanlarının yerli kabileler tarafından yüzlerce yıldır bilinmekte ve cilt için en etkili bitkisel madde olarak kabul ediliyor.

Kanamaları Durdurma Etkisine Sahip

Amazon ormanındaki yerliler, bu reçineyi yüzyıllardır kanamaları durdurmada, yaraları dezenfekte etmede ve her tür cilt sorunlarını iyileştirmede kullanıyorlar. Bu yöredeki kabilelerce, deri sıyrıkları, yara ve kesikler, yanıklar, ağız ülseri, böcek ısırıkları, egzama, sedef, akne, sivilce, dudak uçuklarına ve daha başka rahatsızlıklara karşı lokal ve oral olarak kullanılmakta.

Kötü Ruhları Uzaklaştırmak İçin Kullanılmış

Kırmızı renkli öz, yerel insanlar tarafından, ev kapılarına sürülerek, kötü ruhların girmesinin önlenmesi için kullanılmıştır.

Doğumlarda Ortaya Çıkan Kanamalar İçin de Kullanılmış

Öz sıvıdan elde edilen rezin, yaralarda, kanama durdurulmasında, doğum sonu kanamalarda kullanılmıştır. Bugün vernik ve tahta boyası için kullanılmaktadır.

Sadece 1 Damlası Bile Çok Etkili

Bu özün 1 damlası üç tane elmadan daha fazla antioksidan içeriyor. Ayrıca bilinen C vitamininden 20 kat, E vitamininden ise 50 daha tesirli olması sebebiyle doğal bir yaşlanma karşıtı.

Bilinen yararları dolayısıyla bu ağacın günümüzde en değerli ağaç olarak görülmesi popüler olmasını kolaylaştırdı. Bunun sonucunda koruma altına alınan bu ağacın nesli tükenmekte. Umarım bunun önüne geçilir ve hepimiz bu ağacı dünya gözüyle görebiliriz.

Kaynak:filoji.com