search
Cama kara liste asmakla tehdit etti - Müşterilerine borçlarını ödemeleri için 20 Kasım’a kadar süre tanıyan Demir, işyerinin camına, uyarı yazısı asıp, süre bitimi...

Şeker Hastalığı Diyabet / Hastalıklar


Eklenme Tarihi
24 Eylül 2012 Pazartesi 17:50
İzlenme
Şeker Hastalığı Diyabet - Hastalıklar yazısı 1944 kez okundu.
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş


Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir.

Pankreas, kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla şeker, karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir. Şeker durumu açken yemekten 1-2 saat sonra normal kimselerde 80 mg. 140 mg. Orta derecede 130 mg. 190 mg. Ağır derecede 160 mg. 215 mg. 2 çeşit şeker hastalığı vardır.

Şeker hastalığı tipleri ve kimlerde olma ihtimali daha yüksektir

Eğer şeker hastalığı riskiniz varsa yani "gizli şeker" varsa hastalığa yakalanmayı önleyebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda bu alanda yapılan çalışmalar ile gizli şekerin ortaya çıkmasını engellemekte büyük gelişmeler oldu. Bunlar halada geliştirilmektedir.


Şeker hastalığının iki farklı tipi vardır. Bunlardan Tip I 10-14 yaşında olan çocuklarda daha sık rastlanan "genç tipi"dir. Tip II ise 40 yaş ve üzerinde görülen "erişkin tipi"dir. Biz bu yazımızda erişkin tipini ele alarak bu konuya değineceğiz. Bazı kişiler çeşitli sebeplerden dolayı bu hastalığa daha yatkındır. Mesela ailesinde şeker hastası olan birisinde şeker hastalığının çıkma ihtimali daha yüksektir. Bunun dışında kilo fazlalığı gibi çeşitli fiziksel özelliklerde riski artırmaktadır. Kilo sadece genel olarak anlaşılmamalı. Bölgesel kilo almakta risk faktörü içerisinde olmak demek. Mesela erkeklerde bel 102 cm, bayanlarda 88 cm ise çok riskli bir durum vardır. Eğer bel çevresi erkekte 94 cm üstü, bayanda 80 cm üstü ise o zaman risk daha azdır ama aşırı dikkat gerektirir.

Şeker hastaları nasıl beslenmeli

Şeker hastalığı sahibi olun yada olmayın beslenmenize dikkat edin. Böylece kandaki şeker değerini istediğiniz düzeyde tutabilirsiniz. Düzgün bir beslenme programı sayesinde ani şeker artışları ve ani şeker düşüşleri ile karşılaşmazsınız. Ayrıca istenilen kiloda da kalarak daha iyi bir yaşam sürebilirsiniz. Kısacası şeker hastaları başta olmak üzere sağlıklı bir hayat isteyen herkes beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gitmelidir. Değiştirilecek ilk alışkanlık yemek zamanları olmalı. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç öğün yemek yenmelidir. Ek olarak sabah ile öğle arası, ikindi ve gecede 3 ara öğün yemek bilinen en sağlıklı şekildir. Tabi öğünlerde neyin ne kadar tüketileceğini belirlemek içinde bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz.Ancak sadece beslenme ile sağlıklı bir yaşam sağlanmaz. Ayrıca sporda yapmak gerekir. Yapılacak basit egzersizler ile şekeri kontrol altına daha kolay alabilirsiniz. Çünkü yapılacak egzersizler sonucu vücuttaki şeker hızla tüketilir. Hiç bir spor yapamasanız bile bir yürüyüş mutlaka gerçekleştirin. Eğer insülin ilacı kullanıyorsanız unutmayın ki egzersizlerden sonra şeker değeriniz düşer. Bunu göz önünde bulundurun.

Diyabet hastalığı belirtileri

Diyabet hastalığı her nekadar kişiden kişiye farklı belirtiler gösterse de her diyabet hastasının ortak belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin başında sık sık idrara çıkmak vardır. Diyabet hastaları, hastalığı taşımayan insanlara oranla çok daha fazla idrara çıkmaktadır. Buna bağlı olarak da bir başka belirti görülür. Çok idrara çıkan hastalar doğal olarak bolca su kaybı yaşarlar ve bol bol su içme isteği duyarlar. Bütün diyabet hastalarının en belirgin belirtisi ise gergin olmaları. Diyabet hastaları çoğu insanın da gözlemlediği gibi sinirli insanlardır. Sürekli stres içindedirler. Diyabet hastası bayanlar için söylenilebilecek bir belirti ise adetten kesilmeleridir. Diyabet hastalarında aynı zamanda iştah açılması da görülür. Bu durum tehlikelidir çünkü diyabet hastalarının beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Doktorlar, diyabet hastaları için özel yemek listeleri hazırlarlar.

Diyabet Şeker Hastalarının dikkat etmesi gerekenler

Diyabet yani şeker hastalığı birçok olumsuz faktörle birlikte gelişen bir hastalık türü olup kişilerin dikkatli olması hastalıkla ilgili fikir sahibi olması gerekmektedir. Hastalık hakkında fikir sahibi olunması neden gerekli özellikle kişiler internetten de araştırma yapabilirsiniz. Özellikle diyabet hastalığı çeşitli diyetle birlikte kontrol altına alınması gerekmektedir.Diyabetli kişilerin çok sık karnı acıkır ve bu durumlarda sık sık ama az az yenilmesi önerilmektedir. Siz de eğer diyabet hastalığınız var ise bu konuya dikkat edilmeli ve sağlığınız için uymanız gereken kurallardan ödün vermemelisiniz. diyabet beslenme şekli çok önemli olup hamurlu ve şekerli gıdalardan uzak durmanız çok önemlidir.Diyabet hastalığı özellikle çeşitli nedenlere bağlı ortaya çıkabilir ve ayrıca genetik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yaşlı insanlarda diyabet görülürken aynı zamanda küçük çocuklarda dahi diyabet hastalığı gözükebilir

Şeker Hastalığı Diyabet Yorum
Rasgele Hastalıklar Yazıları
Bel Fıtığı

Bel bölgesi omurları arasında yer alan disk adlı yapının yer değiştirmesi sonucu çıkan ağrılı durumların tümüne verilen tanımlamadır. Lomber disk hastalığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroşirurji ve Algoloji bölümlerinin çalışma sahası içinde yer almaktadır.


Burun Akıntısı

Genellikle üst solunum yolu hastalıkları sonucu burun mukozasının akması durumuna Burun Akıntısı denir.


İşitme Kaybı Sağırlık

Sağırlık işitme duyusunun azalması ya da yitirümesidir. Hafif, orta ya da ağır derecede olabilir. Bazen işitilebilir bütün frekarışların, bazen de yalnızca tiz ya da pes tonların duyulamaması biçiminde ortaya çıkar.


Alerji
Alerji

Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi ya da psikolojik etkenler sonucu bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir.


Reflü

Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Kronik faranjit ve tipik boğaz rahatsızlığına neden olabilir. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir.Geri Yukarı