search
Cama kara liste asmakla tehdit etti - Müşterilerine borçlarını ödemeleri için 20 Kasım’a kadar süre tanıyan Demir, işyerinin camına, uyarı yazısı a...

Şeker Hastalığı Diyabet / Hastalıklar

Şeker Hastalığı Diyabet
Eklenme Tarihi
24 Eyll 2012 Pazartesi 17:50
zlenme
Şeker Hastalığı Diyabet - Hastalıklar yazs 1897 kez okundu.
Facebook'ta payla Twitter'da payla


Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir.

Pankreas, kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla şeker, karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir. Şeker durumu açken yemekten 1-2 saat sonra normal kimselerde 80 mg. 140 mg. Orta derecede 130 mg. 190 mg. Ağır derecede 160 mg. 215 mg. 2 çeşit şeker hastalığı vardır.

Şeker hastalığı tipleri ve kimlerde olma ihtimali daha yüksektir

Eğer şeker hastalığı riskiniz varsa yani "gizli şeker" varsa hastalığa yakalanmayı önleyebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda bu alanda yapılan çalışmalar ile gizli şekerin ortaya çıkmasını engellemekte büyük gelişmeler oldu. Bunlar halada geliştirilmektedir.


Şeker hastalığının iki farklı tipi vardır. Bunlardan Tip I 10-14 yaşında olan çocuklarda daha sık rastlanan "genç tipi"dir. Tip II ise 40 yaş ve üzerinde görülen "erişkin tipi"dir. Biz bu yazımızda erişkin tipini ele alarak bu konuya değineceğiz. Bazı kişiler çeşitli sebeplerden dolayı bu hastalığa daha yatkındır. Mesela ailesinde şeker hastası olan birisinde şeker hastalığının çıkma ihtimali daha yüksektir. Bunun dışında kilo fazlalığı gibi çeşitli fiziksel özelliklerde riski artırmaktadır. Kilo sadece genel olarak anlaşılmamalı. Bölgesel kilo almakta risk faktörü içerisinde olmak demek. Mesela erkeklerde bel 102 cm, bayanlarda 88 cm ise çok riskli bir durum vardır. Eğer bel çevresi erkekte 94 cm üstü, bayanda 80 cm üstü ise o zaman risk daha azdır ama aşırı dikkat gerektirir.

Şeker hastaları nasıl beslenmeli

Şeker hastalığı sahibi olun yada olmayın beslenmenize dikkat edin. Böylece kandaki şeker değerini istediğiniz düzeyde tutabilirsiniz. Düzgün bir beslenme programı sayesinde ani şeker artışları ve ani şeker düşüşleri ile karşılaşmazsınız. Ayrıca istenilen kiloda da kalarak daha iyi bir yaşam sürebilirsiniz. Kısacası şeker hastaları başta olmak üzere sağlıklı bir hayat isteyen herkes beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gitmelidir. Değiştirilecek ilk alışkanlık yemek zamanları olmalı. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç öğün yemek yenmelidir. Ek olarak sabah ile öğle arası, ikindi ve gecede 3 ara öğün yemek bilinen en sağlıklı şekildir. Tabi öğünlerde neyin ne kadar tüketileceğini belirlemek içinde bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz.Ancak sadece beslenme ile sağlıklı bir yaşam sağlanmaz. Ayrıca sporda yapmak gerekir. Yapılacak basit egzersizler ile şekeri kontrol altına daha kolay alabilirsiniz. Çünkü yapılacak egzersizler sonucu vücuttaki şeker hızla tüketilir. Hiç bir spor yapamasanız bile bir yürüyüş mutlaka gerçekleştirin. Eğer insülin ilacı kullanıyorsanız unutmayın ki egzersizlerden sonra şeker değeriniz düşer. Bunu göz önünde bulundurun.

Diyabet hastalığı belirtileri

Diyabet hastalığı her nekadar kişiden kişiye farklı belirtiler gösterse de her diyabet hastasının ortak belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin başında sık sık idrara çıkmak vardır. Diyabet hastaları, hastalığı taşımayan insanlara oranla çok daha fazla idrara çıkmaktadır. Buna bağlı olarak da bir başka belirti görülür. Çok idrara çıkan hastalar doğal olarak bolca su kaybı yaşarlar ve bol bol su içme isteği duyarlar. Bütün diyabet hastalarının en belirgin belirtisi ise gergin olmaları. Diyabet hastaları çoğu insanın da gözlemlediği gibi sinirli insanlardır. Sürekli stres içindedirler. Diyabet hastası bayanlar için söylenilebilecek bir belirti ise adetten kesilmeleridir. Diyabet hastalarında aynı zamanda iştah açılması da görülür. Bu durum tehlikelidir çünkü diyabet hastalarının beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Doktorlar, diyabet hastaları için özel yemek listeleri hazırlarlar.

Diyabet Şeker Hastalarının dikkat etmesi gerekenler

Diyabet yani şeker hastalığı birçok olumsuz faktörle birlikte gelişen bir hastalık türü olup kişilerin dikkatli olması hastalıkla ilgili fikir sahibi olması gerekmektedir. Hastalık hakkında fikir sahibi olunması neden gerekli özellikle kişiler internetten de araştırma yapabilirsiniz. Özellikle diyabet hastalığı çeşitli diyetle birlikte kontrol altına alınması gerekmektedir.Diyabetli kişilerin çok sık karnı acıkır ve bu durumlarda sık sık ama az az yenilmesi önerilmektedir. Siz de eğer diyabet hastalığınız var ise bu konuya dikkat edilmeli ve sağlığınız için uymanız gereken kurallardan ödün vermemelisiniz. diyabet beslenme şekli çok önemli olup hamurlu ve şekerli gıdalardan uzak durmanız çok önemlidir.Diyabet hastalığı özellikle çeşitli nedenlere bağlı ortaya çıkabilir ve ayrıca genetik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yaşlı insanlarda diyabet görülürken aynı zamanda küçük çocuklarda dahi diyabet hastalığı gözükebilir

Şeker Hastalığı Diyabet Yorum
Rasgele Hastalıklar Yazlar
Astım
Astım

Hasta, kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder, gerçekte nefes vermekte zorluk vardır. Bunun nedeni de, akciğerlerdeki küçük hava borularının daralmasıdır.


Dizanteri
Dizanteri

Dizanteri, insanda sık ve kanlı ishal, genellikle şiddetli karın ağrısı, gerekmediği halde dışkılama isteği duyma, bağırsak yaraları, hayvanda makattan kan ya da kanlı dışkı gelmesi gibi belirtiler gösteren hastalıklara verilen ad. Patolojik dizanteri belirtileri amipli dizenteride, basili dizanteride ve kanamalı rektokolitte görülür.


Burun Akıntısı
Burun Akıntısı

Genellikle üst solunum yolu hastalıkları sonucu burun mukozasının akması durumuna Burun Akıntısı denir.


Bel Fıtığı
Bel Fıtığı

Bel bölgesi omurları arasında yer alan disk adlı yapının yer değiştirmesi sonucu çıkan ağrılı durumların tümüne verilen tanımlamadır. Lomber disk hastalığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroşirurji ve Algoloji bölümlerinin çalışma sahası içinde yer almaktadır.


Epilepsi Sara
Epilepsi Sara

Epilepsi (Sara olarak da bilinir.) beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elekro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk, hastalıktır. Beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur. Sıklıkla geçici bilinç kaybına neden olur.Geri Yukar